Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia szkoły

Na podstawie zebranych wiadomości, zdołano ustalić, że pierwsze wzmianki na temat szkoły w Radkowie zaistniały już przed 1939 rokiem. W informacjach tych występuje wspomnienie o prowadzonych działaniach edukacyjnych na terenie Radkowa przez harcerzy ówczesnego Hufca w Szczekocinach tzn. ochronki, polegającej na opiece nad młodzieżą wiejską i jej dokształcaniem w czasie letnim przez harcerzy.

W okresie od 1939 do 1945 roku w nowo wybudowanym budynku remizy OSP Radków znajdowały się dwa pomieszczenia mieszkalne oraz szkolne, jak również pomieszczenie nowo powstałej poczty. Pierwsza szkoła posiadała klasy od jeden do cztery, które były zespolone. Jak wynika z ustaleń, pierwszym nauczycielem, który podjął ówczesny trud nauczania była Pani Lewandowska. Jedynym podręcznikiem, którym posługiwano się do nauki, była gazetka tzw. ,,Stery”, która posiadała jedynie zakres dwustopniowy z ortografii oraz literatury polskiej. Prowadzona przez Panią Lewandowską szkoła była czynna przez cały okres wojenny.

W okresie wojny (z przerwą, kiedy w szkole został zorganizowany szpital polowy) działała 7 klasowa szkoła w Dzierzgowie. Kontynuowała w niej kształcenie młodzież z Radkowa i okolic. Ten etap nauki kończył się egzaminem w Szczekocinach. Kierownikiem szkoły w Dzierzgowie po wojnie został pan Kocela Mieczysław. Wspólnie z nim uczyli nauczyciele: Skowron Stanisław, Zbroiński Wiesław, Walczyk Jadwiga, Tarnowska Aniela.

Po 1945 roku kierownictwo szkoły w Radkowie objął Pan Ryszard Zarzycki. Jego podstawowym profilem nauczania była matematyka. Wspólnie z nim pracę podjęli następujący nauczyciele: Bożena Pustuł - j. rosyjski,  Honorata Magdziarz – geografia, Anna Dudek - chemia, historia,  Anna Dziekan - j. polski, Helena Zarzycka - historia, j. polski,  Wiesława Wylęgła – geografia,  Zofia Terek – biologia. Byli to pierwsi nauczyciele zapamiętani przez najstarszych mieszkańców wsi Radków. W późniejszym okresie szkoła w Radkowie prowadziła już zakres nauczania w klasach od jeden do siedem, a następnie osiem. W 1973 roku z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły Pana Ryszarda Zarzyckiego, nastąpiła budowa nowej Szkoły Podstawowej w Radkowie. Nowy budynek szkoły został zbudowany na podstawie decyzji KW PZPR w Kielcach wydanej w kwietniu 1973 roku. Głównym motywem tej decyzji była rekompensata za „utraconą” w wyniku reorganizacji administracyjnej gminę Radków. Należy zaznaczyć, że Urząd Gminy w Radkowie funkcjonował przez 316 lat, a został zlikwidowany 12 grudnia 1972 roku i przeniesiony do miejscowości Moskorzew.

W celu prawidłowego przebiegu prac przy budowie został powołany Komitet Budowy Szkoły w składzie:

Wójcik Antoni – przewodniczący

Skalski Jan – wiceprzewodniczący

Zarzycki Ryszard – sekretarz

Zaborski Jan – członek prezydium

Kowalik Marian, Bigos Stanisław, Wąchała Stanisław, Wypych Józef, Śliwiński Antoni , Cybulski Zenon, Jasiński Adam, Wachecki Władysław, Rumiński Adam, Sikora Jerzy, Piotrowski Stefan, Jeruzalem Władysław, Kaczyński Stanisław.

Budowę szkoły prowadziło Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego we Włoszczowie w okresie od początku 1974 do sierpnia 1976 roku. Wiele prac przy budowie nowej szkoły wykonali w czynie społecznym mieszkańcy Radkowa ,nauczyciele i uczniowie.

Uroczyste otwarcie nowej szkoły w Radkowie odbyło się 12 września 1976.