This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

POŁOŻENIE FIZYCZNO - GEOGRAFICZNE GMINY RADKÓW

„ Na północ od górnego biegu Nidy wzgórza kredowe są coraz niższe, pomiędzy nimi zaś leżą płaskie równiny piaszczyste. Piaski, przewiewane kiedyś przez wiatry ułożyły się w pasma wydm u podnóża wzniesień. Cały obszar nosi cechy rzeźby raczej niżowej. Do niedawna był to teren gęstych borów i bagiennych lasów. Osadnictwo skupiało się na nielicznych wyspach gdzie opoka kredowa wychodzi na powierzchnię
i gdzie rozwinęły się na niej żyzne gleby rędzinne jest to tak zwana Niecka Włoszczowska.” Tak charakteryzował opisywany obszar geolog Jan Flis.
Według regionalizacji fizyczno-geograficznej Polski dokonanej przez  
J. Kondrackiego gmina Radków należy do następujących jednostek fizyczno- geograficznych:
Obszar: Europa Wschodnia
Prowincja: Wyżyna Małopolska
Podprowincja: Wyżyna Środkowopolska
Makroregion: Wyżyna Przedborska i Niecka Nidziańska
Mezoregion: Niecka Włoszczowska i Płaskowyż Jędrzejowski

 

Alternative content