This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

PPWOW - POZAKCESYJNY PROGRAM WSPARCIA OBSZARÓW WIEJSKICH

 

Program Integracji Społecznej jest częścią Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, realizowanego z pożyczki Banku Światowego, a wdrażanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej.

 

Celem Programu było podniesienie poziomu integracji społecznej w gminach na terenach  wiejskich i miejsko –  wiejskich,  aktywizacja  lokalnych  społeczności  i przygotowanie ich do korzystania z innych programów. Działania podjęte w ramach Programu Integracji Społecznej przyczynią się do lepszego planowania usług społecznych przez gminy we współpracy z partnerami społecznymi, liderami lokalnymi i mieszkańcami oraz rozwoju lokalnych organizacji.

Do udziału w Programie zakwalifikowano 500 gmin z trzynastu województw. 

Alokowana kwota to 1 010 300 euro, która może być wydatkowana w latach 2007-2009. Gminy nie musiały konkurować o środki w ramach PIS i znały wartość kwoty do dyspozycji od początku wdrażania Programu.

Środki finansowe z Programu umożliwiły gminom realizowanie usług społecznych dla następujących grup:

  • osoby starsze,
  • dzieci i młodzież,
  • rodziny.

Realizacja projektów finansowanych w ramach Programu Integracji Społecznej powinna stanowić istotny impuls do wzmocnienia i tworzenia lokalnych organizacji. Usługi mogły być świadczone przez organizacje pozarządowe (NGOs) oraz publicznych i prywatnych usługodawców. Realizacja tych usług wynikała ma z opracowanych Gminnych Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Ponadto kadra realizująca Program w gminach wraz z partnerami społecznymi mogła skorzystać ze wsparcia szkoleniowego i pomocy eksperckiej.

 

Przykładowe projekty , które mogły być realizowane :

  • usługi opiekuńcze o różnym zakresie i charakterze (wspieranie różnych form samopomocy, rozwój sieci placówek świetlic środowiskowych, ognisk wychowawczych, kół zainteresowań, klubów, grup wsparcia)
  • doradztwo i interwencja kryzysowa,
  • doradztwo prawne, społeczne, edukacyjne i psychologiczne,
  • opieka instytucjonalna dla dzieci w wieku szkolnym i młodszych,
  • rozwiązywanie problemów rodzinnych oraz związanych z nadużywaniem alkoholu i uzależnieniem od narkotyków,
  • dodatkowe usługi dla osób niepełnosprawnych.