SZKOŁA - GALERIA 2024/2025 - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Radkowie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radkowie
Przejdź do treści

SZKOŁA - GALERIA 2024/2025

W dniu 27.03.2025r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radkowie uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" - eliminacje gminne. Turniej odbył się w Urzędzie Gminy Radków.
Uczniowie pisali test w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria - uczniowie klas 1-4
II kategoria - uczniowie klas 5-8
Po wyłonieniu trzech najlepszych uczniów po teście w danej kategorii, został przeprowadzony egzamin ustny, z którego wyłoniono laureatów z każdej kategorii.

Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo w turnieju i gratulujemy zwycięzcom.
Klasyfikacja etapu gminnego przedstawia się następująco:
I kategoria wiekowa
1 miejsce - Franciszek Nowakowski
2 miejsce - Marcel Warzyński
3 miejsce - Celina Szczerba
II kategoria wiekowa
1 miejsce - Gabriela Nowakowska
2 miejsce - Kacper Piwoński
3 miejsce - Milena Kobyłka

DZIEŃ BEZ PLECAKA – MISJA: NIEMOŻLIWA (A JEDNAK WYKONANA!)
      Zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekuna, który widział już niejedną akcję, ale to… to przeszło najśmielsze oczekiwania!
      We wtorek 08.04.2025r. nasza szkoła zamieniła się w paradę kreatywności i lekkiego szaleństwa. Zamiast plecaków na korytarzach pojawiły się: walizki, kosze na śmieci (czyste!), pudełka po butach, skrzynki narzędziowe, transporterki dla zwierzaków, a nawet  nawet… zabawkowe samochodziki i wózki dla lalek.  Bo jak nie można czegoś nosić na plecach, to uczniowie przynoszą to na kołach. I mają rację – logistyka na medal!
Pojawiły się też kaski motocyklowe – bo czemu nie połączyć bezpieczeństwa z modą i funkcją bagażową?
Była również … opona samochodowa, na której ósmoklasista zbierał podpisy jak autografy na pożegnanie z podstawówką. Kto wie – może za parę lat trafi do szkolnego muzeum?
Cel akcji? Pokazać, że szkoła to nie tylko testy i podręczniki, ale też miejsce, gdzie można się pośmiać, wykazać inwencją i poczuć ducha wspólnoty. Samorząd Uczniowski zadbał o wszystko – od pomysłu, przez plakaty, po dokumentację fotograficzną .
       Szczególne podziękowania dla naszych młodszych kolegów i koleżanek z klas 1–3, którzy z entuzjazmem dołączyli do zabawy! Pokazaliście, że kreatywność nie zna wieku – i że szkolna zabawa łączy nas wszystkich, od najmłodszych po najstarszych. Jesteście super!


8  kwietnia 2025 roku uczeń klasy II - Oleg Magdziarz reprezentował naszą  szkołę i zajął I miejsce w Wiosennych Zawodach Pływackich SWIM-SMILE w  Strawczynie na dystansie 25 m stylem dowolnym z czasem 19.36 s.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
31 marca gościliśmy w naszej szkole Grupę Artystyczną Rekonstrukto, która przeniosła nas w czasy Rzymskiego Imperium. Podczas pokazu zostały zaprezentowane obyczaje i kultury epoki antyku, uzbrojenie i pojedynki, narzędzia tortur, gry i zabawy plebejskie. Uczniowie mieli możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami, strojami i kolekcją broni. Żywa lekcja historii zapadła wszystkim głęboko w pamięci.
5  marca w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył  się Dzień Zawodów. Tego dnia uczniowie wybrali swoje ulubione profesje i  przebrali się za wykonawców danych zawodów. I tak po szkolnych  korytarzach przechadzali się sportowcy, piłkarze, rolnicy, fotograf, piosenkarz, policjant i wiele innych. Dziękujemy za udział we wspólnej zabawie, będącej działaniem związanym z preorientacją zawodową.
Spotkanie z przedstawicielem koła łowieckiego „Kuna”.
 
Uczniowie klasy 6 po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu z myśliwym – tym razem z panem Zdzisławem Źródłowskim, który w ciekawy sposób opowiadał o zwyczajach dzikich zwierząt, opiece i dokarmianiu prowadzonym przez koła łowieckie w całym kraju. Zwracał uwagę, że nie wolno zabierać ani dotykać małych stworzeń wyglądających na porzucone – matki zostawiają swoje potomstwo i opiekują się nim w dyskretny sposób, chroniąc je przed drapieżnikami. Rozdawał materiały dydaktyczne oraz długopisy i notesy z emblematami zwierząt. Odpowiadał na pytania uczniów i zachęcał ich do rozwijania swoich zainteresowań w różnych dziedzinach.
„Najwięcej witaminy mają radkowskie dziewczyny ...
Za jeden uśmiech oddałbym Brzście, Chyczę, Rzym"
 
Trudno nie zgodzić się ze słowami piosenki wyśpiewanej przez chłopców naszej szkoły podczas apelu z okazji Dnia Kobiet. Występ uczniów klasy 7 i 8 wprowadził wszystkich w doskonały humor. Moc życzeń dla kobiet małych i dużych, piosenki oraz kwiaty sprawiły, że wszystkie poczuły się naprawdę wyjątkowo. Dziękujemy naszym mężczyznom za miłą atmosferę tego dnia.
 
Apel był również doskonałą okazją, by pogratulować uczniom naszej szkoły, którzy wyróżnili się w ostatnim czasie w różnych dziedzinach.
Największym sukcesem mogą pochwalić się uczniowie, którzy zostali finalistami kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Pani wicedyrektor Sylwia Lipecka pogratulowała: uczennicy klasy 7 - Gabrieli Nowakowskiej - finalistce VIII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego oraz jej opiekunce pani Alinie Wojdale; Klaudii Rajcy (kl. 7) i Bartłomiejowi Rakowi (kl. 8) finalistom XII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego oraz opiekunom: pani Oldze Janickiej i panu Damianowi Wiśniewskiemu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Kolejny sukces naszych uczniów!
 
W dniu 6 marca 2025r. odbył się w konkurs ”DUET MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZY” zorganizowany pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie.
 
Konkurs składał się z dwóch części. W części pierwszej uczniowie indywidualnie rozwiązywali arkusze z pięciu przedmiotów: biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. W części drugiej -  pracując w zespołach - rozwiązywali zadania z bloku przyrodniczego. Nasi uczniowie ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie rewelacyjnie. Zespół w składzie: Amelia Gradoń, Łukasz Zynek i Bartłomiej Lisek zdobyli pierwsze miejsce spośród 11 szkół z całego powiatu włoszczowskiego.
 
Dodatkowe wyróżnienie otrzymała Amelia Gradoń, która zdobyła najwyższą liczbę punktów w pierwszej części konkursu.
 
Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.
W dniu 12 marca 2025 roku w naszej szkole zostały wręczone nagrody laureatom szkolnego konkursu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Adresatami byli uczniowie klas IV-VIII w dwóch kategoriach: klasy IV-V oraz VI-VIII.
W tym miejscu wypada dodać, że święto obchodzone jest na całym świecie 21 lutego, zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury w celu upamiętnienia manifestacji w Dhace w Bangladeszu, podczas której doszło do masakry studentów, którzy domagali się, aby język bengalski został zarejestrowany jako język urzędowy. Obecnie wydarzenie to ma na celu promocję kultury języka i dbałości o poprawność „zarówno w mowie jak i w piśmie”.
Zadanie konkursowe polegało na napisaniu wiersza lub hasła promującego dbałość o język ojczysty.
Laureatom pogratulowano zaangażowania i pomysłowości w wykonaniu prac. Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka polskiego: pani Katarzyna Walasek i pani Alina Wojdała. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Oto lista nagrodzonych:
Kategoria I:
I miejsce - Fabian Secemski
II miejsce - Celina Szczerba
III miejsce - Zuzanna Idziak
Kategoria II:
I miejsce - Amelia Gradoń
II miejsce - Filip Dziwosz
 
Kolejne nagrody wręczyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Z ich inicjatywy została zorganizowana zabawa choinkowa, której tematem przewodnim były lata 80 i 90 – te. Wspólnie z wychowawcami i opiekunami wyróżniono uczniów, którzy najbardziej pomysłowo i najciekawiej prezentowali się podczas balu. Nagrodzeni uczniowie to: Aniela Czarniecka, Marcel Warzyński z klasy IV, Gabriela Nowakowska, Sandra Zdrada i Mateusz Jakubowski z klasy VII, Amelia Gradoń i Anita Brych z klasy VIII.  
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i gratulujemy pomysłów.
" Był raz bal na sto par..." zabawa choinkowa w stylu lat 80-90tych
W dniu 18.02.2025 odbył się apel, na którym wspólnie cieszyliśmy się z sukcesu naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W sobotę uczestniczyli oni w I Halowych Zawodach Powiatowych MDP gdzie zdobyli Mistrza Powiatu Włoszczowskiego rywalizując z 12 drużynami z powiatu włoszczowskiego. W dniu 22.02.2025 będą reprezentować powiat na Zawodach Wojewódzkich, które odbędą się w Kluczewsku. Zwycięzcy na apelu dostali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Radków. Gratulujemy i życzymy powodzenia na Zawodach Wojewódzkich.
W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU
W dniu 18. 12. 2024r. w naszej szkole odbyły się jak co roku Jasełka, które wprowadziły nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
W  dniu 16.12. 2024r. odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej w Woli  Czaryskiej. Spotkanie było wspólnym kolędowaniem i kultywowaniem  tradycji bożonarodzeniowych. Wielką niespodzianką dla występujących były  paczki od Świętego Mikołaja.
Spotkanie  uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Radkowie z uczestnikami  Warsztatów Terapii Zajęciowej W Kossowie było wzruszającym przeżyciem  dla wszystkich uczestników. Stanowiło świetną okazję do kultywowania  tradycji świątecznych. Wspólne kolędowanie oraz słodki poczęstunek  wprowadziły nas w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia.  
Lekcja kleksografii w kl. IV
Podczas omawiania lektury obowiązkowej „Akademia pana Kleksa” w klasie IV nie mogło zabraknąć lekcji kleksografii. Uczniowie na arkuszu papieru zrobili kilka kolorowych kleksów, następnie arkusz złożyli na pół i kleksy rozmazały się na papierze, przybrały one kształty rozmaitych postaci, zwierząt i figur. Kleksografię połączyliśmy ze sztuką HIRAMEKI, co z języka japońskiego oznacza inspirację i podążanie za swoją wyobraźnią. Przy pomocy kredek, pędzli i pisaków uczniowie stworzyli portrety, przedmioty i historie, które następnie na forum całej klasy samodzielnie prezentowali.
Podczas pracy  towarzyszyły nam piosenki z filmu „Akademia pana Kleksa”, a nagrodą były kolorowe piegi.

Takie zajęcia miały posłużyć rozwojowi kreatywności i intensyfikacji wyobraźni.
Pan Kleks na swoich lekcjach potrafił pobudzić w dzieciach wyobraźnię, uczył samodzielnie myśleć, odkrywał talenty i umiejętności swoich podopiecznych. My na lekcji języka polskiego zastosowaliśmy podobne metody. Reakcje uczniów na tego typu zajęcia były entuzjastyczne, oby przyniosły wymierne korzyści w dobie korzystania ze smartfonów, czytaniu opracowań lektur i słuchania audiobooków.
Kolorowe dzieła uczniów klasy IV można zobaczyć na zdjęciach.
W dniach 9 i 10 grudnia uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach w ramach projektu "Razem silniejsi" - program edukacyjny dla bezpieczeństwa szkół w woj. świętokrzyskim organizowany we współpracy Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej PASSA z placówkami oświatowymi i służbami mundurowymi. Warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie dotyczyły
  • bezpieczeństwa w ruchu drogowym i propagowania aktualnych przepisów,
  • zwiększenia świadomości młodzieży szkolnej w zakresie szkodliwości zażywania narkotyków i substancji psychoaktywnych oraz konsekwencji prawnych ich posiadania i rozprowadzania,
  • wzrost świadomości i umiejętności młodzieży szkolnej w zakresie reagowania na zjawisko przemocy rówieśniczej,
  • nabycie praktycznych umiejętności samoobrony w sytuacjach zagrożenia.

Mikołajki w naszej szkole
2 grudnia klasa VII miała okazję uczestniczyć w zajęciach w ramach programu "Edukacja z wojskiem", realizowanego we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. W trakcie zajęć prowadzonych przez żołnierzy Wojska Polskiego, uczniowie poznali sposoby szukania i wzywania pomocy, podstawy ewakuacji i schronienia. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, poznając podstawowe techniki ratownicze podczas resuscytacji.
28 listopada w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Pierwsi bawili się uczniowie kl. I - III, następnie klasy IV-VIII. W przerwie uczniowie udali się  na świetlicę na poczęstunek przygotowany przez rodziców.  Nie mogło zabraknąć również wróżb, które przygotował Samorząd Uczniowski. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka oraz zabawy niezastąpionego pana Krzysztofa. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.
W dniu 13 listopada 2024 roku rozegrany został turniej "Bezpieczeństwo na piątkę" w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie i w hali sportowej przy ZPO nr 1 zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji we Włoszczowie.  Naszą szkołę reprezentowało czworo  uczniów klasy 5:
1.      Cezary B.
2.      Leon H.
3.      Emilia M.
4.    Milena K.
Zakresem tematycznym konkursu było:
   •   Bezpieczeństwo osobiste
   •   Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
   •   Pierwsza pomoc przedmedyczna
   •   Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym
W turnieju uczestniczyli uczniowie z 9 szkół podstawowych klas piątych. Nasza drużyna dzielnie walczyła i zajęła czwarte miejsce. Gratulujemy!!!
Narodowe Święto Niepodległości to święto każdego Polaka. Pamiętając o wydarzeniach, które miały miejsce w 1918r., kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość, uczniowie klas V i VII przygotowali uroczystą akademię. Podczas tej uroczystości, młodzież odegrała scenki przypominające czasy rozbiorów, tragicznej walki o wyzwolenie, aż wreszcie odzyskanie niepodległości.
Z pięknym programem słowno - muzycznym wystąpiła również najstarsza grupa przedszkolna, która z należytą powagą wyrecytowała wiersze przeplatane pieśniami patriotycznymi.
Nasza szkoła przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, który w tym roku przypadł 8 listopada, o symbolicznej godzinie 11.11, wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości miejmy świadomość, że „wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz  należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować”.
Akademię przygotowała pani Krystyna Wojciechowska, pani Iwona Brych, pan Damian Wiśniewski, a nad oprawą muzyczną czuwał pan Leszek Wawrzyła.
24 października uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radkowie wzięli udział w wycieczce do „Raju” – wapiennej jaskini kresowej położonej w na terenie rezerwatu przyrody koło Chęcin. Wyróżnia się ona wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową. Była to niezwykła lekcja geografii: pani przewodnik opowiadała o zjawiskach zachodzących w jaskini przez wieki, odkryciach archeologicznych oraz życiu ludzi pierwotnych na tych terenach. Wędrówka po tak magicznym podziemnym szlaku zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Oprócz tego mogli obserwować prace archeologiczne prowadzone na terenie rezerwatu.
Tradycją jest w naszej szkole, że co roku, przed 1 listopada, uczniowie udają się się na cmentarze oraz pod pomniki upamiętniające walki powstańców i partyzantów na terenach naszej gminy, by uczcić pamięć o swoich przodkach. Zebrane wcześniej znicze zapalono na zapomnianych dziś grobach oraz mogiłach powstańców, żołnierzy, więźniów obozów koncentracyjnych. Uczniowie nie zapomnieli również o nauczycielach i pracownikach szkół w Radkowie i Kossowie, których już dziś nie ma z nami.
Cmenatrze, nagrobki i mogiły skrywają ciekawe historie o losach naszych przodków, które warto zgłębiać przy okazji takich wycieczek.



29.10.2024r. do naszej szkoły przyjechało kino objazdowe. Przedszkolaki oraz klasy 1-3 obejrzały film animowany " Był sobie kot".  Opowieść o rozpieszczonym i samolubnym kocie, który nie doceniał troski ze strony swojej właścicielki bardzo poruszyła wszystkich naszych małych widzów.
Natomiast klasy 4-8 miały okazję obejrzeć film zrealizowany na podstawie powieści Jacka Londona „Zew krwi”. Piękna opowieść o burzliwych przygodach psa Bucka, poruszająca bardzo ważne tematy dotyczące przyjaźni, odkrywania siebie, bycia lojalnym, walki o przetrwanie. Niezwykła oprawa audiowizualna, połączenie dramatu i humoru, sprawiły, że film wciągnął widzów od pierwszej sceny.
"Razem zawsze radę damy!
Teraz już się nie wahamy!
Już prawdziwymi jesteśmy uczniami!
I podążamy za swymi pięknymi marzeniami!"
16 października nasi pierwszoklasiści oficjalnie wstąpili w poczet uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radkowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za obecność, a naszym najmłodszym uczniom gratulujemy wspaniałego występu oraz życzymy samych sukcesów i radości w zdobywaniu wiedzy.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radkowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Inscenizację przygotowaną przez p. Katarzynę Walasek i Alinę Wojdałę zaprezentowała klasa IV, a prowadzącymi byli: Iga Sz. i Leon H.  (uczniowie klasy V). Przekazali oni życzenia oraz podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły, przedstawili rzeczywistość szkolną „okiem ucznia” i „okiem nauczyciela” – na poważnie i z humorem. Dekoracje przygotowały p. Małgorzata Strączyńska i Jolanta Szczęsna, a o oprawę muzyczną zadbał p. Leszek Wawrzyła wraz z uczniami klas IV-VII. Kwiaty dla wszystkich pracowników zakupił Samorząd Uczniowski.
 
Pan dyrektor Jarosław Borkowski podziękował za wspaniale przygotowane przedstawienie, dołączył się do życzeń a następnie wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi.
 
Na zakończenie głos zabrały przedstawicielki Rady Rodziców: p.: Elżbieta Lubaś i Patrycja Marczewska-Lis, które również przekazały życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły, podziękowały za współpracę i wręczyły kwiaty na ręce pana dyrektora.
30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji uczniowie klas 7 i 8 udali się na wycieczkę do Kielc. Najpierw, w kinie Helios obejrzeli piękny, wzruszający film, oparty na prawdziwych wydarzeniach: "Mój przyjaciel pingwin". W Parku Trampolin Happy Jumper wszyscy świetnie się bawili, wykonując szalone skoki i akrobacje. Z pewnością był to bardzo udany, pełen niezapomnianych wrażeń dzień.
29 września 2024r.  po raz kolejny odbył się  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
ROK SZKOLNY 2024/2025
Wróć do spisu treści