PRZEDSZKOLE - GALERIA 2021/2022 - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Radkowie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radkowie
Przejdź do treści

PRZEDSZKOLE - GALERIA 2021/2022

TO BYŁY PIĘKNE DNI...
23 czerwca 2022r dzieci odchodzące do szkoły żegnały się z przedszkolem. Był to dzień wyjątkowy, uroczysty niekłamanych wzruszeń. Lata beztroskiego czasu spędzonego w kochanym przedszkolu szybko minęły. Czas to niezwykły i niezapomniany zarówno dla dzieci, nauczycieli, a także rodziców. Przedszkolaki z nieśmiałych i zagubionych maluchów stały się z czasem samodzielnymi starszakami pełnymi pomysłów, ciekawymi odkrywania świata, chętnymi do podejmowania nowych wyzwań i przygód. Teraz nadchodzi dla nich czas na przyjęcie nowych obowiązków.
Przyszła pora pożegnania z przedszkolem i z tej okazji pod okiem Wychowawczyni Olgi Lis i pani Pauliny Stępień, dzieciaki przygotowały swój bogaty występ artystyczny. Za dziećmi wiele prób, ale opłacało się ! Występ udany!!!!! Braw nie było końca! Śpiewane były pełne emocji piosenki tematyczne, wzrok cieszył dostojny Walc, recytowane były wzruszające wiersze, przywoływane wspomnienia. Z ust dzieci padało wiele słów podziękowań dla Dyrekcji, Wychowawczyni, Nauczycieli Pracowników oraz Rodziców. Nasi Absolwenci wyglądali ślicznie i odświętnie: galowe stroje, birety na głowach, medale - sowy na szyjach. W ręku gustowny dyplom z przedszkola, książka z sentencją i kuferek pełny niespodzianek od rodziców. Atrakcją były również życzenia na przyszłość od Dyrekcji, Wychowawczyni i Nauczycieli w postaci fasoli jak z bajki dla każdego dziecka z tekstem "ROŚNIJ ZDROWO I ZAWSZE PNIJ SIĘ DO GÓRY" !!! Niespodziankę sprawiły Absolwentom dzieci z młodszych grup. Maluszki z panią Krystyną Wojciechowską dzielnie trzymały kciuki za występ, a dzieci 4- 5 letnie wraz z panią Bernadettą Wolską głośno śpiewały "a Wy nie chcecie jeszcze iść tak bardzo Wam tu dobrze.." i na drogę podarowały Absolwentom statki z życzeniami oraz małe "co nie co". Na koniec zawitało do Nas lato i przedszkolaki Martynka i Dorotka zaprosiły wierszem i strojami letnimi wszystkie dzieci na wakacje!! W tym dniu nie zabrakło wzajemnych, ciepłych słów, łez wzruszenia i pamiątkowych zdjęć. GRATULUJEMY ABSOLWENTOM! Życzymy zdrówka, szczęścia i sukcesów na nowej, szkolnej drodze życia. Wasze Przedszkole.
14 czerwca 2022r. odbyła się wycieczka naszych przedszkolaków wraz z rodzicami do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz do Centrum Rozrywki "Bajkowy Labirynt" w Galerii Korona Kielce. Dzieci w Muzeum miały możliwość zapoznania się z zabawkami z dawnych lat oraz brały udział w warsztatach "Przygoda ze zwierzętami". Wyposażeni w nową wiedzę i doświadczenia uczestnicy  udali się na posiłek do Galerii Korona Kielce, gdzie kolejną atrakcją były zestawy Happy Meal w McDonald 's oraz lody. Na koniec przyszedł czas na upragnione i długo wyczekiwane przez dzieci zabawy w bawialni w Centrum Rozrywki "Bajkowy Labirynt". Pomimo zmęczenia  dzieci wróciły szczęśliwe i uśmiechnięte. Dziekujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Radków, Grupie Nieformalnej " Rodzice Dzieciom"  i wolontariuszom za zaangażowanie i organizacje wycieczki pełnej wspaniałych przygód dla dzieci, Nauczycielom z Przedszkola w Radkowie oraz rodzicom za  pomoc w opiece nad dziećmi.
2 czerwca na boisku szkolnym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radkowie odbył się Piknik Rodzinny dla dzieci. Wśród atrakcji były m. in. Dmuchane zamki, Zumba Kids, zabawy sportowo-ruchowe, mega banki mydlane, Klockosfera, malowanie twarzy, Crazy Fotobudka oraz żywa maskotka pod postacią myszki Miki. Dzieci miały także możliwość poznać tajniki pracy policji, straży pożarnej oraz ratowników medycznych, a także posłuchać pięknych wierszy w wykonaniu Pana Czesława Syrka. W chwilach odpoczynku otrzymały wodę oraz słodki upominek pod postacią waty cukrowej i popcornu. W sercach naszych dzieci na długo pozostaną wspaniale wspomnienia z tak radosnego dnia. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tak wspaniałych atrakcji dla dzieci, a szczególne podziękowania kierujemy dla Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków oraz nauczycieli i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radkowie.
W dniu 26.05 dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Radkowie uczestniczyły w wycieczce do Agrogospodarstwa Pod Skałką w Przybynowie. Przedszkolaki brały udział w warsztatach „Jak pszczoły uratowały ziemię?”. Owady natomiast zostały uratowane przez dzielne dzieci, które zasiały dla pszczół koniczynę białą i zabrały ją do swoich domów. Przedszkolaki zwiedziły z wielkim entuzjazmem Zwierzyniec pod Skałką, gdzie poznały m.in. sympatycznego Kangurka Paluszka. Dzieci miały zaplanowaną wspaniałą atrakcję jaką była wycieczka Kolejka Jurajski Ekspress. Maluchy zwiedziły również Skansen Wsi Jurajskiej. Pod Skałką czekał na naszych milusińskich obiad i słodki poczęstunek z waty cukrowej. Ogromnym powodzeniem cieszył się Park Zabaw Kraina Marzeń Dzieci. Wizyta w tym miejscu sprawiła wiele radości zarówno dzieciom, jak i Paniom nauczycielkom. Wycieczka ta była wspaniałym prezentem na zbliżający się Dzień Dziecka od rodziców oraz dzięki uprzejmości Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przedszkolaki choć zmęczone ogromem atrakcji to szczęśliwe wróciły do stęsknionych rodziców. Uśmiechy wdzięczności posyłane w kierunku mam były tym cenniejsze, gdyż w tym dnu obchodziły one swoje święto. Za Januszem Korczakiem możemy stwierdzić „Kiedy śmieje się dziecko- śmieje się cały świat”. Przedszkole życzy, by od dziś świat zawsze był uśmiechnięty.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wyrażając solidarność z osobami autystycznymi nasze przedszkolaki wspólnie z paniami przyłączyły się do obchodów tego dnia. Na znak solidarności, jednosci, akceptacji i zrozumienia, założyliśmy ubrania w kolorze niebieskim. Dzieci obejrzały film pt. "Amazing things happy". Następnie wzięły udział w zajęciach, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami. Nie było to łatwe zadanie, ale dzieci doskonale sobie poradziły. Na koniec zajęć każdy otrzymał niebieski medal.
Przyszła do nas wiosna, kolorowa jak nasze skarpetki i bardzo radosna. Przedszkolaki w dniu 21 marca obchodziły podwójne święto, Pierwszy Dzień Wiosny  i Dzień Kolorowej Skarpetki, która wiąże się ze Światowym Świętem Zespołu Downa. Wszyscy wspaniale zareagowali na postawione dzieciom i rodzicom wyzwanie, by dziś ubrać skarpetki nie do pary na znak wsparcia osób z Zespołem Downa. Kolejnym ważnym elementem dzisiejszego dnia był spacer z Marzanną. Pożegnanie Zimy oraz przywitanie Wiosny to ważna obserwacja zmieniającej się przyrody i poznawanie tradycji. Gdy Pani Zima odjechała specjalnym pojazdem w dalekie strony zaświeciło długo wyczekiwane słoneczko nad naszym szkolnym boiskiem. Dzieci wówczas radośnie zawołały "Witaj wiosno!". Był to bardzo miły, kolorowy dzień i wielu takich pięknych, słonecznych dni życzymy wszystkim na co dzień.
24. 02.2022r. w naszym Przedszkolu odbył się niezwykły i długo wyczekiwany bal karnawałowy. Już od samego rana wszystkie przedszkolaki czekały, aby móc przebrać się w stroje swoich ulubionych postaci, a wystrój sali dodatkowo wprowadzał w radosny nastrój. Na balu nie zabrakło księżniczek, dzielnych rycerzy, postaci bajkowych a nawet stróżów prawa czy sędziów. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W rytm muzyki wspaniale bawiły się uczestnicząc w zabawach i pląsach. Pomimo zmęczenia uśmiech nie znikał nikomu z twarzy, a niespodzianka w postaci waty cukrowej i popcornu bardzo spodobała się naszym małym imprezowiczom.
Dzień pełen wrażeń zakończył się pysznym obiadkiem oraz słodkim pączkiem z okazji tłustego czwartku. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Bałkowie za przygotowanie słodkiej niespodzianki oraz Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu balu. Atrakcje pozostaną na długo w naszej pamięci, a wszyscy z utęsknieniem czekamy na kolejny bal już za rok... ☺️

W dniu 21.02.2022r. odwiedzili nas niezwykli goście. Do naszej szkoły przyjechał CYRK SZOK. Cała społeczność uczniowska i przedszkolna miała możliwość obejrzenia ciekawych występów akrobatycznych oraz sztuczek cyrkowych. Zebrani poznali także wesołego klauna, który bawił wszystkich do łez. Dzieci bardzo chętnie brały udział w występach i sztuczkach cyrkowych. Przedstawienie dostarczyło widzom dużo niezapomnianych wrażeń i przeżyć, za które wszyscy podziękowali artystom gromkimi brawami.

4 stycznia w przedszkolu został rozstrzygnięty konkurs bożonarodzeniowy pt. " Najciekawszy łańcuch choinkowy". Wpłynęło do nas dużo ciekawych prac. Wybór był trudny, ale jury starało się brać pod uwagę przede wszystkim oryginalność pomysłu.
I m-ce zajęli: AMELIA ŻARSKA, FILIP GRAD
II m-ce : NATALIA MULARCZYK, JAN SZYMCZYK
III m-ce: KATARZYNA KAMIENIECKA, WIKTOR GŁODKOWSKI.
Na wyróznienie zasłużyły wszystkie dzieci. Prace konkursowe posłużą jako ozdoba choinki oraz będą zdobiły korytarz i sale przedszkolne w kolejnych latach. Nagrodzonym i wyróżnionym dzieciom zostały wręczone nagrody i dyplomy.
GRTULUJEMY!

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta, na które czekają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Corocznej tradycji nie zabrakło także w naszym przedszkolu. 21 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe. Miła, świąteczna atmosfera udzielała się wszystkim od samego rana. W pięknej, śnieżnej scenerii dzieci z grupy 5-6 latków przedstawiły Jasełka. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem i przejęciem odtwarzali swoje role wprowadzając wszystkich w chwile zadumy i zamyślenia. Klimatu dopełniały "Nuty dla Jezusa" - koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci ze wszystkich grup. Na koniec spotkania Pani Dyrektor symbolicznie dzieląc się opłatkiem złożyła wszystkim świąteczne życzenia. W tym uroczystym dniu nie zabrakło serdeczności, radości i płynących z serca życzeń...
W dniu 22.11. 2021r. Zespół Szkolno - Przedszkolny w Radkowie odwiedził Dentobus - mobilny gabinet stomatologiczny. W trakcie wizyty personel medyczny z Centrum Medycznego Corten Medic dokonał przeglądu uzębienia, udzielił instruktażu higieny jamy ustnej oraz fluoryzacji dzieci zarówno ze szkoły jak i z przedszkola. Dzieci pomimo początkowego stresu wykazały się wielką odwagą i z wizyty wychodziły z uśmiechem na twarzy.
W dniu 18.11.2021r. w naszym Przedszkolu odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia ciekawej części artystycznej. Dzieci z  dumą obiecały, że od tej pory staną się  prawdziwymi przedszkolakami bez płaczu i grymasów. Po złożonej obietnicy  zostały pasowane na przedszkolaków . Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz drobny upominek ufundowany przez rodziców. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem dla dzieci, gdzie główna atrakcją był tort babeczkowy oraz fontanna z czekolady.  Te słodkie wspomnienia na pewno na  długo pozostaną w pamięci dzieci.
W związku ze 103 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radkowie wzięli udział w ogólnopolskich obchodach upamiętnienia tego święta. Przedszkolaki wykonały biało-czerwone kotyliony, które przyklejały sobie nawzajem oraz obdarowały opiekunów, nauczycieli i pracowników szkoły. Uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w naszej okolicy. O godzinie 11.11 w całej szkole rozbrzmiewał hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" 2021- zgodnie z reżimem sanitarnym - każda klasa w swojej sali lekcyjnej.🇵🇱
Kiedy miedziana rdza pożółkłych liści sygnalizuje nadejście listopadowych dni wszyscy wspominają tych, którzy odeszli. Nasze Przedszkole wzięło udział w akcji #Szkoła Pamięta. W czwartek 28 października przed Dniem Wszystkich Świętych pojechaliśmy na Cmentarz Parafialny w Dzierzgowie. Spacerem, słuchając historii tego miejsca dotarliśmy do grobu partyzantów Kazimierza i Stanisława Skowrona, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Dzieci wysłuchały opowiadania o ich losach oraz minutą ciszy oddały hołd. Po zapaleniu zniczy na mogile poległych żołnierzy udaliśmy się na groby nauczycieli, wychowawców oraz księży, którzy kiedyś pracowali, mieszkali na terenie Naszej Małej Ojczyzny.
Dzieci poznały miejsce, w którym są pochowani zmarli przodkowie pisarza Stefana Żeromskiego. Będąc na cmentarzu dzieci odwiedziły osamotnione groby ich rówieśników, którzy kiedyś zbyt szybko powiększyli grono małych aniołków. Staramy się, by nawet małe przedszkolaki kultywowały tradycję i szanowały historię. Parafrazując słowa Ks. Twardowskiego śpieszmy się kochać ludzi, bo odchodzą tak szybko. Nie prawdą jest jednak, że zostają po nich tylko buty czy telefon głuchy, lecz nasze wspomnienia i pamięć, a jest ona w tych dniach niezwykle cenna.
19 października 2021 roku w naszym Przedszkolu mieliśmy zaszczyt przywitać niecodziennych gości. Odwiedzili nas policjanci: Dzielnicowy Gminy Radków - sierżant sztabowy P. Łukasz Wtorek oraz Dzielnicowy Gminy Krasocin - sierżant sztabowy P. Bartłomiej Dąbrowski z Komendy Powiatowej we Włoszczowie. Głównym tematem spotkania z naszymi przedszkolakami było bezpieczeństwo na drodze. Dzieci uczyły się prawidłowego poruszania po drodze  oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Panowie policjanci przypomnieli  dzieciom jak ważne jest korzystanie z fotelika samochodowego w trakcie jazdy samochodem, jak zachowywać się na ulicy podczas spacerów, oraz dlaczego warto nosić elementy odblaskowe .
Dodatkową atrakcją była maskotka - Koziołek, z którym dzieci miały możliwość poćwiczyć poznane zasady bezpieczeństwa na specjalnej macie drogowej. Każdy uczestnik zabawy otrzymywał opaskę odblaskową. Całe wydarzenie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały wszystkich rad i wskazówek. Zaprezentowały wiersze i piosenki zapraszając policjantów do wspólnej zabawy. Serdecznie dziękujemy Panom policjantom za wspaniałą zabawę, ciekawe informacje oraz cierpliwe odpowiedzi na nasze pytania. Wielkie podziękowania kierujemy dla Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Radkowie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za zorganizowanie kolejnego spotkania, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
W dniu 07.10 miało miejsce ciekawe spotkanie dzieci z Panem Leśniczym Rajmundem Turskim.  Przedszkolaki  czekały na niego od samego rana.  Po ciepłym powitaniu na polanie, pan leśniczy zaprezentował dzieciom swój mundur i opowiedział o pracy w tym zawodzie, o lesie, roślinności, drzewach i mieszkających w nim zwierzętach.  Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci  miały również  okazje poznać wybrane zwierzęta, zamieszkujące lasy naszej okolicy: sarnę, dzika, wilka, żabkę. Dowiedziały się również jak pomagać zwierzętom przetrwać zimę, gdzie mają "swoją stołówkę" i dlaczego zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy.
Dzieci ochoczo korzystały z możliwości zadawania pytań Panu Leśniczemu, który cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dociekliwych przedszkolaków. Wykazał się przy tym dużym poczuciem humoru i nawiązał świetny kontakt z dziećmi. Nie obyło się bez słodkiej niespodzianki, a dzieci doskonale wiedziały, gdzie należy wyrzucać śmieci. Wspólny spacer, pokazał piękno lasu jesienią. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone chwile na łonie przyrody i życzymy satysfakcji z wypełniania obowiązków zawodowych.
22 września 2021r. nasze Przedszkole zostało zaproszone przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Radkowie na spotkanie z niecodziennymi gośćmi. Swoją obecnością zaszczycili nas strażacy z OSP w Radkowie oraz służby ratunkowe ze Szpitala Powiatowego we Włoszczowie. Dzieci w trakcie spotkania dowiedziały się jak wygląda praca w tych zawodach, przypomniały sobie numer alarmowy. Miały okazję zapoznać się i obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego, zobaczyć jak wygląda kabina strażacka. Po pierwszej atrakcji przedszkolaki poznały szczegóły udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uczyły się jak należy sprawdzać oddech, wezwać karetkę i w jaki sposób pomóc choremu. Dużo satysfakcji dało dzieciom to, że osobiście mogły poćwiczyć reanimację poszkodowanego.
Dziękujemy Pani Angelice Karolczyk z Biblioteki, strażakom z OSP w Radkowie oraz Paniom Ratowniczkom Medycznym ze Szpitala Powiatowego we Włoszczowie.  Niezwykle cenne informacje oraz przekazana wiedza są potrzebne nie tylko dorosłym ale również małym dzieciom. Wspomnienia w serduszkach Naszych Przedszkolaków pozostaną na długo, a nabyta wiedza oby była nauką na całe życie...


W dniu 30 września 2021 r. odbyło się wielkie wydarzenie, świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Z inicjatywy Rady Rodziców chłopcy zostali obdarowani słodkim podarunkiem.
Wszystkim chłopcom tym dużym i małym życzymy spełnienia marzeń.
ROK SZKOLNY 2023/2024
Wróć do spisu treści