SZKOŁA - GALERIA 2023/2024 -IIsemestr
"WZNOŚ SIĘ WYŻEJ, CORAZ WYŻEJ"
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach I-III. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy III, którzy w tym dniu zakończyli pierwszy etap edukacji szkolnej.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach I-III. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy III, którzy w tym dniu zakończyli pierwszy etap edukacji szkolnej.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS IV - VII
UCZNIOWIE KLASY 8 UROCZYŚCIE ZAKOŃCZYLI ROK SZKOLNY
19 czerwca, w piękny słoneczny dzień, wyruszyliśmy do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Zwiedzaliśmy skansen słuchając ciekawych opowieści pana przewodnika. Uczestniczyliśmy w zajęciach: Dawne gry i zabawy dzieci.
Dnia
11czerwca 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radkowie odbył się
egzamin praktyczny na KARTĘ ROWEROWĄ. Do egzaminu przystąpili uczniowie
klasy czwartej. Wcześniej na lekcjach techniki byli zapoznani z
zasadami ruchu drogowego, wiadomościami teoretycznymi i obsługą
techniczną roweru. Następnie uczniowie przystąpili do egzaminu
teoretycznego, napisali test na kartę rowerową. Do karty rowerowej
przygotowała uczniów pani Małgorzata Strączyńska. Zajęcia z pierwszej
pomocy przedmedycznej poprowadziła pani pedagog Monika Gradoń. Egzamin
praktyczny uczniowie zdawali pod czujnym okiem panów policjantów.
Egzamin na Kartę Rowerową - zdany!
Uczniowie pokazali, że jazdę mają opanowaną. Jeszcze raz brawa dla wszystkich !
Dzień Pustej Klasy 2024 - "W przyrodzie o przyrodzie"
Dzień Pustej Klasy jest wyjątkowym, międzynarodowym świętem edukacji na świeżym powietrzu. Celem organizacji tego dnia było sprawić, aby klasy były puste, a uczniowie spędzili choć jedną lekcję poza budynkiem szkoły. Lekcja języka polskiego, przyrody na łonie natury, gra terenowa, zabawy ruchowe, wyprawy rowerem - takie lekcje zdecydowanie bardziej nam odpowiadają.
Słoneczna, czerwcowa pogoda zachęca do wypadów rowerem po okolicy. Zamiast siedzieć i uczyć się w ławkach, uczniowie klasy VI i VII postanowili wyruszyć śladami renesansowego pisarza Mikołaja Reja i zwiedzić muzeum w Nagłowicach - jemu poświęcone. Pani przewodnik, która oprowadzała nas po dworku, przybliżyła nam sylwetkę tego wielkiego poety i prozaika. Ukazała jego związek z Nagłowicami. Mimo tego, że muzeum znajduje się w niedalekiej okolicy, nikt z uczniów nie miał wcześniej okazji, by go zwiedzić. Z pewnością była to udana lekcja języka polskiego i historii.
Dnia 06.06.2024r. nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dwugodzinnych warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez specjalistę z Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa. Warsztaty odbyły się w klasach III – VIII. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których były poruszone przeróżne tematy z profilaktyki:
- Techniki aktywnej nauki – wiem jak się uczyć.
- Agresja i przemoc rówieśnicza – panuję nad emocjami.
- Cyberprzemoc – bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.
- Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, dopalacze, narkotyki.
- Hejting w sieci -stop mowie nienawiści.
Tematy te są bardzo ważne oraz pouczające dla naszych uczniów zwłaszcza przed wakacjami. Wszystkie warsztaty odbyły się dzięki współpracy i sfinansowaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radkowie. Dziękujemy!
4 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Pogoda spłatała nam psikusa i padał deszcz, dlatego też zejście pod ziemię bardzo nam odpowiadało. A tam ponad 300 - metrowy labirynt. Pani przewodnik wprowadziła nas w tajniki wydobywania soli. Poznaliśmy narzędzia i urządzenia górnicze oraz różne sposoby transportu soli z kopalni. Spacerując po niezwykłych komnatach mogliśmy podziwiać solne posągi, a nawet solankowe jeziora. Kaplica św. Kingi również zrobiła na nas duże wrażenie. Oprócz tego opowieści, legendy i humor przewodnika sprawiły, że była to bardzo udana i niezwykła podziemna podróż. Kolejnym celem naszej wycieczki był Kraków. Tam z panią przewodnik spacerowaliśmy po Wzgórzu Wawelskim. Cały czas przeszkadzał nam deszcz, jednak wszystko to, co mieliśmy zaplanowane, udało nam się zrealizować. Bezpiecznie wróciliśmy do domu, z głowami pełnymi nowych wrażeń.
"...a w Krakowie na Brackiej pada deszcz..."
Grzegorz Turnau
Rodzinny Piknik Ekologiczny to kolejna wspaniała impreza zorganizowana w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radkowie przez Radę Rodziców i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków oraz fundację „Jesteśmy Blisko”. Uczniowie mogli korzystać z mini-parku rozrywki, bawić się z animatorami, brać udział w konkursach organizowanych przez przedstawicieli Nadleśnictwa Koniecpol. Rodzice przygotowali dla wszystkich uczestników poczęstunek: gorące kiełbaski, popcorn, watę cukrową, owoce i ciasta oraz napoje. Na początku niektórzy z niepokojem spoglądali w niebo, ale po pewnym czasie wyszło słońce i wszyscy świetnie się bawili świętując Dzień Dziecka. Na zakończenie Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków pani Dagmara Malinowska wręczyła nagrody uczniom, którzy wzięli udział w „Rodzinnym Konkursie Fotograficznym”.
Dziękujemy organizatorom, rodzicom i sponsorom za przygotowanie i przeprowadzenie tej imprezy!
29 maja odbyła się uroczysta gala podsumowania XI Potyczek Matematycznych w "Czarnieckim" we Włoszczowie. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w potyczkach, a sukces odniosły uczennice klasy VI:
Gabriela Nowakowska - I miejsce w Konkursie Mistrz Logicznego Myślenia.
Lena Sztajnowska - wyróżnienie w Konkursie Mistrz Logicznego Myślenia.
Karolina Smolarz - wyróżnienie w Konkursie Matematyka jest Poezją.
Fragment wiersza Karoliny "Kochana Matematyka" niech będzie źródłem inspiracji i zachętą do podejmowania matematycznych wyzwań.
"Matematyko nie kocham Cię,
a ona się nie poddaje i mówi do mnie
Zapraszam Cię."
Dziewczętom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
27 maja w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja przygotowana przez Grupę Zaelektryzowani. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w eksperymentach fizycznych i chemicznych. Wzięli udział w zabawie z gazami: ciekłym azotem, helem, wodorem. Aktywny udział w pokazie przysporzył wiele radości i uśmiechów, a przede wszystkim przybliżył uczniom tajniki fizyki i chemii w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób.
Uczennica Gabrysia Nowakowska już po raz drugi wzięła udział w diecezjalnym konkursie biblijnym. W tym roku tematem konkursu była Ewangelia według świętego Mateusza. Gabrysia w tym roku szkolnym doszła do finału i została laureatką tego konkursu.
Gratulujemy!
„Śpiewamy dla Ciebie, Polsko” – pod takim hasłem odbył się międzyklasowy konkurs piosenki patriotyczno-regionalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radkowie. Dzieci z klas I-VIII zaprezentowały swoje umiejętności wokalne wykonując utwory nawiązujące do ważnych wydarzeń historycznych oraz tradycji związanych z naszą Małą Ojczyzną. Zespoły klasowe były tak świetnie przygotowane, że komisja konkursowa miała duży problem z wyborem najlepszej grupy. Nagrody dla uczniów zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
W związku ze świętami majowymi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radkowie został zorganizowany patriotyczny konkurs plastyczny, którego celem było pokazanie piękna naszej Małej Ojczyzny. Zespoły klasowe przygotowały dekoracje ukazujące piękno naszego regionu – co można zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursie.
W dniu 27.03.2024r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radkowie uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" - eliminacje gminne. Turniej odbył się w Urzędzie Gminy Radków.
Uczniowie pisali test w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria - uczniowie klas 1-4
II kategoria - uczniowie klas 5-8
Po wyłonieniu trzech najlepszych uczniów po teście w danej kategorii, został przeprowadzony egzamin ustny, z którego wyłoniono laureatów z każdej kategorii.
Klasyfikacja etapu gminnego przedstawia się następująco:
I kategoria wiekowa
1 miejsce - Emilia Marczewska
2 miejsce- Kacper Piwoński
3 miejsce - Celina Szczerba
II kategoria wiekowa
1 miejsce - Gabriela Nowakowska
2 miejsce - Mikołaj Buła
3 miejsce - Nina Leśniak
Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo w turnieju i gratulujemy zwycięzcom.
W dniu 23.03.2024 reprezentacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Radkowie działająca przy naszej szkole brała udział w Halowych Zawodach MDP "Dobromierz Cup" odbywających się w Kluczewsku . Naszą drużynę reprezentowały dwa składy. W zawodach brało udział 13 drużyn chłopięcych. Po zaciętej rywalizacji nasza druga drużyna zajęła 6 miejsce natomiast pierwsza drużyna zaszczytne 2 miejsce.
Ponadto Mateusz Jakubowski w klasyfikacji indywidualnej najlepszych czasów toru zdobył 3 miejsce.
Składy drużyn przedstawiają się następująco:
Radków I
Szymon Matyszczyk
Bartosz Łata
Kacper Piotrowski
Dawid Kocełuch
Mateusz Jakubowski
Radków II
Szymon Secemski
Paweł Prusek
Maciej Lisek
Filip Dziwosz
Karol Ćwikła
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
22.03.2024 r. w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Radkowie odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków za najlepsze wyniki w nauce.
Tegoroczni stypendyści:
Tegoroczni stypendyści:
Amelia Gradoń, Julia Sobczyk, Milena Sobieraj, Dawid Kocełuch, Bartłomiej Lisek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
19.03.2024r. w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona tematyce „Bezpieczeństwo w Internecie”. Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest obecnie na całym świecie. Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadał na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024. Łatwo obliczyć, że w tym roku obchodzimy go po raz 20. Dzień Bezpiecznego Internetu jest inicjatywą mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Na temat bezpieczeństwa w Internecie uczniowie uczą się na lekcjach informatyki czy na zajęciach kółka komputerowego. Zasady jak bezpiecznie korzystać z Internetu umieszczane są na gazetkach szkolonych. To przedstawienie również miało na celu przypomnieć i jeszcze w innej formie uświadomić, jakie zagrożenia mogą być następstwem niewłaściwego korzystania z komputera oraz Internetu.
"Wiosenne wierszowanie"
21 marca klasy III i II razem rozpoczęły wiosnę oglądając przygotowane przez trzecioklasistów utwory Jana Brzechwy. Wspólnie ocenili poszczególne prezentacje, przyznając nagrody publiczności. Gratulujemy wszystkim uczestnikom
11.03.2024r. klasa I i II wzięły udział w zajęciach organizowanych przez KRUS pod hasłem Bezpieczeństwo to podstawa, wtedy lepsza jest zabawa! Gdy Bezpiecznie bawisz się to rodzice cieszą się. Uczniowie z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem wzięły udział w zajęciach. A na koniec dostały certyfikat potwierdzający zdobycie wiedzy o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym. Dziękujemy!
12 marca 2024 r. uczniowie klas 4- 7 udali się na wycieczkę do Łodzi. Celem wycieczki była zabytkowa przestrzeń dawnej Elektrowni Łódzkiej, przekształconej w Elektrociepłownię EC1. Uczniowie poznali drogę otrzymywania energii elektrycznej i wykorzystania jej w życiu codziennym. Dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat życia warunków pracy dawnych pracowników Elektrowni oraz zmian, jakie zachodziły w samej elektrowni oraz w całym mieście. Kolejnym punktem naszej podróży było Orientarium poświęcone faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Mogliśmy podziwiać unikatowe i zagrożone wyginięciem gatunki, największe w Europie krokodyle, jedyne w Polsce orangutany sumatrzańskie i kąpiące się w olbrzymim basenie słonie. Duże wrażenie zrobił na nas tunel do obserwacji rekinów i płaszczek.